Jak łatwo kieruje się ATV/UTV z systemami gąsienicowymi ATV?

Kiedy przestaniesz jeździć bardzo wolno, kierowanie jest trudniejsze niż w przypadku pojazdu na oponach. Kiedy zaczniesz jeździć nieco szybciej, kierowanie staje się łatwiejsze i uznasz, że nie różni się od kierowania pojazdem na oponach. Kierowanie jest trudniejsze w głębokim, roztapiającym się śniegu lub błocie.

Czy zestawy konwersji ATV są dostępne dla każdego pojazdu ATV/UTV?

ATV są projektowane w taki sposób, aby pasowały do większości marek pojazdów ATV z napędem na 4 koła. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu zestawu łączeniowego i zestawu dostosowawczego, które umożliwiają zdjęcie felg/opon i zamocowania systemów gąsienicowych ATV.

Czy muszę coś zmieniać w ATV/UTV, aby zamontować systemy gąsienicowe ATV?

Chociaż w czasie pierwszego montażu instaluje się sprzęt i wsporniki, w zależności od modelu ATV/UTV modyfikacje są niewielkie albo nie wymaga się ich w ogóle.

Jak szybko mogę jeździć pojazdem ATV/UTV po zamontowaniu gąsienic ATV?

Systemy gąsienicowe ATV zaprojektowano tak, aby pozwalały osiągać prędkości przewidziane w specyfikacji producentów ATV, a maksymalną prędkość ogranicza jedynie wielkość ATV/UTV. W większości przypadków ograniczenie maksymalnej prędkości wyniesie około 30% w związku z naturalnym ograniczeniem przekładni wynikającym z mniejszej średnicy koła napędowego. Na przykład ATV, który osiąga maksymalną prędkość 60 mph na oponach, osiągnie maksymalną prędkość 40 mph na gąsienicach.

Ile czasu potrzeba, żeby zamienić koła na opony?

Po przeprowadzeniu pierwszego montażu systemów gąsienicowych ATV zamiana gąsienic na koła i kół na gąsienice wymaga nieco więcej czasu niż wymiana opon, a operację można przeprowadzić w ciągu 45 minut przy użyciu ogólnodostępnych narzędzi.

Po jakim terenie można jeździć? Czy gąsienic można używać na błocie, śniegu lub kamieniach?

Systemy gąsienicowe ATV pozwolą pojechać tam, gdzie opony zazwyczaj nie są w stanie. Wzór bieżnika i dodatkowa powierzchnia styku w gąsienicach w porównaniu z oponami dają lepsze właściwości trakcyjne na miękkim terenie takim jak śnieg, błoto i piach. Szerszy ślad w przypadku systemów gąsienicowych ATV przekłada się na mniejszy nacisk na grunt (średnio około 3/4 psi), zapewniając zdolność do jazdy po miękkim podłożu, w śniegu, błocie, piachu lub po terenach bagnistych.

Jaka jest żywotność gąsienic?

Gumowa gąsienica w systemach gąsienicowych ATV jest zaprojektowana w taki sposób, aby służyć przez wiele kilometrów. Żywotność gumowej gąsienicy, podobnie jak w przypadku opon, zależy od wielu czynników takich jak masa, prędkość i ścierne właściwości powierzchni. Na miękkim terenie o niskich właściwościach ściernych, przy małej prędkości i mniejszym obciążeniu, gąsienice będą zużywały się wolniej. Twarde powierzchnie o wysokich właściwościach ściernych, takie jak asfalt czy beton, będą powodować większe zużycie bieżnika, tak jak w przypadku opon.

Czy po doposażeniu mojego pojazdu ATV/UTV będę mógł wykorzystać systemy gąsienicowe ATV w nowym pojeździe?

ATV zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można je było montować na większości AVT z napędem na cztery koła. Jeżeli kupisz nowy ATV z innym rodzajem dokręcania niż w poprzednim pojeździe, do zamontowania sytemu gąsienicowego na nowym pojeździe prawdopodobnie będziesz potrzebować odpowiedniego zestawu łączeniowego i dostosowawczego.

Czy systemy gąsienicowe ATV zwiększają wysokość pojazdu i czy w związku z tym ATV/UTV są bardziej podatne na przechylenia?

To prawda, że pojazd staje się wyższy o 4 cale w prześwicie po zainstalowaniu systemów gąsienicowych ATV, lecz ponieważ przy poziomie gruntu powstaje większa masa, a rozstaw osi jest dłuższy i szerszy, w rzeczywistości zyskuje się większą stabilność.

Czy gąsienice mają wpływ na promień skrętu ATV/UTV?

Chociaż systemy gąsienicowe ATV zwiększają szerokość i długość rozstawu osi w pojeździe ATV, nie ma to znacznego przełożenia na ogólny promień skrętu.

Jaka moc jest potrzebna do ciągnięcia gąsienic?

Systemy gąsienicowe ATV wymagają bardzo niewiele mocy, a projekt UC przekłada się na zwiększenie momentu obrotowego. Jak to osiągnięto? Koło napędowe UC jest mniejsze niż opona ATV (o około 1/3), przez co w naturalny sposób zmniejszone zostaje przełożenie mocy na napęd trakcyjny, zapewniając większą moc systemów gąsienicowych ATV.

Czy ATV/UTV z gąsienicami zmieści się na platformę pickupa?

Po zainstalowaniu systemów gąsienicowych ATV, pojazdy ATV/UTV będą o kilka cali szersze w porównaniu z pojazdami na oponach, lecz wciąż powinny zmieścić się do skrzyni pickupa. Być może będziesz musiał zapewnić podnoszony wspornik, na przykład kładąc dwie palety drewniane na platformę pickupa, co pozwoli Ci wjechać gąsienicami i oczyścić błotniki.